გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
ლ. ასათიანის ლექსი „ციხის სიზმარი“
სწავლების საფეხური
V კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
21 მოსწავლე, არ არიან განსაკუთრებული საჭიროების მიდგომის მქონე მოსწავლეები
გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა
მოსწავლეები გაეცნობიან ლადო ასათიანის, ერთი მხრივ, ტრაგიკულ და ხანმოკლე ცხოვრებას და, მეორე მხრივ, ვაჟკაცობითა და სიცოცხლის სიყვარულით სავსე პოეზიას.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
·         მოსწავლეთა გათვითცნობიერება ლექსის , როგორც მხატვრული ნაწარმოების სპეციფიკაში.
·         მოსწავლემ შეზლოს ლექსის მახასიათებლებზე დაკვირვება და მსჯელობა, ანალიზი (ამოიცნოს ემოციისა და დამოკიდებულების გამომხატველი სიტყვები. გაარკვიოს რითმა და ტროპული მეტყველების სახეები)
·         კონტექსტის მიხედვით და ლექსიკონის გამოყენებით სიტყვების მნიშვნელობის დაზუსტება
·         წარმოდგენის შექმნა თამარის ეპოქის შესახებ
·         მეწყვილესთან საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება-ჯგუფური სამუშაოების შესრულება
წინასწარი ცოდნა
იცნობენ მწერლის ბიოგრაფიას, შესწავლილი აქვთ მისი რამდენიმე ნაწარმოები
შეფასების საგანი და პროცედურები
·         განმავითარებელი-კითხვის ტექნიკა, ჩართულობა და კომუნიკაციის ჩვევები (დაკვირვრბი)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
·         პროექტორი, სახელმძღვანელო, სახელმძღვაანელოს ილუსტრაციები, საქართველოს რუკა
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
·         A ფაზა (გამოწვევა) – 5წთ
·         აქტ. 1
თემისა და მიზნის გაცნობა 1წთ
·         აქტ 2
მოსწავლეები პროექტორით ნახულობენ წინა კლასში შესწავლილი ლექსის „ქართლის გზაზე“ ნაწყვეტს და ამოიცნობენ მის სათაურს. პარალელურად საუბრობენ ლ. ასათიანის შესახებ, გაიხსენებენ მის სხვა ლექსებსაც („ყაყაჩო“, „კრწანისის ყაყაჩოები“) 4წთ

·         B ფაზა - (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 1 - 1 წთ
წინასწარი მოლოდინის სტრატეგია - სათაურის მიხედვით ვარაუდის გამოთქმა, თუ რის შესახებ შეიძლება იყოს საუბარი შესწავლილ ლექსში?
აქტივობა 2 – 3 წთ
ჩუმი კითხვის სტრატეგია - დამოუკიდებლად ლექსის წაკითხვა
აქტივობა 3 – 2წთ
კონტექსტის მიხედვით და ლექსიკონის გამოყენებით უცნობი სიტყვების მნიშვნელობების დაზუსტება.
აქტივობა 4 – 2 წთ
გონებრივი იერიშის საშუალებით პირველი შთაბეჭდილებებისა და ემოციების გამოხატვა აქტივობა 5 – 1წთ
მოლოდინების გადახედვა და რეალურ პროცესთან შედარება
აქტივობა 6 – 10წთ
დაკვირვება ლექსის შინაარსზე, ლექსიკურ ერთეულებზე, ჟღერადობასა და მხატვრულ ხერხებზე. ლექსის ანალიზისათვის უპასუხებენ რუბრიკაში - „იფიქრეთ, იმსჯელეთ“ - მოცემულ კითხვებზე
აქტივობა 7 – 3წთ
მოსწავლეებს დამატებით მიეწოდებათ ინფორმაცია თამარის ეპოქის შესახებ, რათა ნათელი გახდეს „ციხის სიზმარში“ მინიშნებული „ლამაზი ფიქრების“ შინაარსი
აქტივობა 8 – 10 წთ
ჯგუფური სამუშაო
ა) მოსწავლეები ინდივიდუალურად წერენ ბარათებზე თითოეული სტროფის მთავარი სათქმელის გამომხატველ სათაურს
ბ) განიხილავენ პასუხებს ჯგუფში, მსჯელობენ და შეჯერდებიან ერთ პასუხზე
გ) ჯგუფის ერთ-ერთი წევრი წარმოადგენს ჯგუფის საერთო პასუხს სათანადო არგუმენტებით

C-ფაზა (გამთლიანება)
მასწავლებელი აანალიზებს ნამუშევრებს, მოსწავლეებთან ერთად მსჯელობს ლექსის ძირითად სათქმელზე, ციხის წარსულსა და აწმყოზე და გამოაქვთ დასკვნა
მასწავლებელი აწყობს დებრიფინგს, იყენებს სტრატეგიას ვიცოდი/გავიგე/მინდა ვიცოდე და აფასებს მოსწავლეებს - 6წთ
საშინაო დავალების მიცემა
ა) ზეპირად ისწავლონ ლექსის 6 სტროფი
·         ბ) ინტერნეტში მოიძიონ ინფორმაცია არტანუჯის ციხის შესახებ 2წთhttps://drive.google.com/open?id=0BwW-IOpVDAbpSEUtWThHZ2RZQ1k

Комментариев нет:

Отправить комментарий